11-04-2012 Nowa walka międzyoperatorska z użyciem ofert bez limitów


Play zaskoczył innych operatorów wprowadzając taryfę „bez limitu”. Jednak ich odpowiedź była natychmiastowa (T-Mobile i Plus), by ich klienci nie odeszli do konkurencji. Niestety wszystkie zaproponowane oferty różnią się miedzy sobą tylko drobiazgami i nie widać chęci konkurowania.

Pod koniec marca 2012 roku komórkowa sieć Play, jako pierwsza, zaprezentowała nową ofertę o nazwie Formuła 4.0, wprowadzając na rynek nowe taryfy z nielimitowanymi połączeniami, wiadomościami SMS i MMS do wszystkich sieci komórkowych oraz nielimitowane rozmowy (za dopłatą) do sieci stacjonarnych. Dzień później podobną ofertę zaprezentowała sieć T-Mobile, co w sieci wywołało sporo kontrowersji. Operator był posądzany nawet o kopie oferty konkurencji. Dzisiaj ruszyła sprzedaż taryf No Limits w sieci Plus. U wszystkich operatorów z oferty można skorzystać od 79 zł miesięcznie (umowa roczna, bez telefonu).
Po raz pierwszy na polskim rynku mamy przypadek, że duzi operatorzy (T-Mobile, Plus) odpowiadają na reakcję Play wprowadzając identyczne oferty, różniące się jedynie pakietami danych w abonamencie. Eksperci nie mają wątpliwości, że na polskim rynku nachodzi nowy trend czyli taryfy bez limitu dla często rozmawiających klientów.

„Skopiowanie (…) miało na celu jedynie poinformowanie własnych klientów, że jeśli chcą odejść do Playa tylko z powodu ryczałtu, to szkoda fatygi, bo u swojego operatora dostaną to samo. Operatorzy zachowali się jak producenci pasty do zębów przekonujący, że „żadna inna pasta nie wybiela lepiej”. Przyznali się do porażki, uznając, że Play stworzył ofertę perfekcyjną, której oni nie są w stanie pokonać. To reakcja chaotyczna, zupełnie przy tym nieuzasadniona” – komentuje poczynania operatorów Przemysław Poznański z Gazety Wyborczej.

Jak zauważa Gazeta, walkę wygra ten operator który zaoferuje więcej. Sieć Plus zaoferowała większe limity danych od Play i T-mobile, a dodatkowo próbuje eksperymentować z technologią LTE, która wydaje się być konkurencyjna. W połowie kwietnia w Plusie ma ruszyć także promocja na „bezpłatny internet”. Wszyscy klienci, którzy podpiszą umowę na dowolną taryfę głosową w Plusie, otrzymają trzy miesiące abonamentu gratis przy podpisywaniu umowy na internet LTE.

Jeszcze w tym miesiącu swoją ofertę zaprezentuje Orange. Pomarańczowy operator twierdzi, że przebije ofertę konkurentów. Być może zdecyduje się wprowadzić pełną ofertę „bez limitu” wraz z numerami stacjonarnymi. Obecnie Play, T-Mobile i Plus w taryfach „bez limitu” dla klientów indywidualnych pobierają dodatkowe opłaty (7 zł miesięcznie) za nielimitowane połączenia z numerami stacjonarnymi.

Jedno jest pewne. Konkurenci nieco pokrzyżowali plany sieci Play, która liczyła na to, że tuż przed zrównaniem stawek MTR uda się jej „przejąć” sporą część klientów od konkurentów. Teraz zagadką pozostaje odpowiedź jakim, rzeczywistym zainteresowaniem wśród klientów będą cieszyły się oferty typu „no limits„. Bo wciąż znaczna ich cześć płaci mniejsze rachunki niż 80 zł. Z kolei sami operatorzy zapewne będą obserwowali, jak z nowe taryfy są wykorzystywane tzn. aktywność użytkowników, która może skutkowa, że operator będzie do nich dopłacać.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>